Міністерство Польських Справ у 1918 році. (Майя Нагорняк)

Майя Нагорняк:

Вельмишановне польське панство! Віднедавна працюю у Центральному Державному архіві вищих органів влади та управління України, збираю матеріали до своєї наукової роботи. Іноді трапляється так, що, шукаючи одну інформацію, знаходиш супутню, не менш цікаву. До Вашої уваги ексклюзивні відомості, які мені пощастило надибали в архівних нетрях.
Виявляється, у 1918 році, в часи Української Народної Республіки, в уряді України було створене Міністерство Польських Справ (!!!). Це при тому, що існувало і Міністерство закордонних справ України. Це доводить той факт, що у періоди УНР велика увага приділялася Польському питанню. Аби не втомлювати Вас величезною кількістю літер цього посту, наведу кілька цитат із документа ” Пояснююча записка до штатів Міністерства Польських Справ загаданих робот упродовж шости місяців, себто до 1 літня 1918 р.”. Стилістику документа збережено.
” Міністерство Польських Справ створене для представництва нацьональних інтересів та справи польської людности, яка мешкає в границях Укр. Нар. Респ, править широким кругом справ по охороні прав і інтересів названоі людности, культурно-освітовими справами іі, а також веде організаційну та підготовчу працю по переведенню в життя ухваленого Центральною Радою закону про нацьонально- персональну автономію.
Загальний відділ має таку працю:
1. Опіка над біженцями-поляками та польськими (біженецькими) організацьями, опіка над справами повороту до батьківщини біженців-поляків.
2. Опіка над безробочими робітниками, беручи під увагу й спеціяльні інтереси цих, які евакуйовані з Польщи, бажають тепер, якомога швидче вернутись до батьківщини разом з їхніми верстаками праці.
Департамент освіти.
Серед загалу потреб польськоі людности освітова справа мае виімкове значення, причому вона мусить бути відокремлена й лишатись далі від економічних і політичних Подій.
Щоби підтримати зв’язок між Департаментом освіти й всіма польськими школами в УНР, будуть працювати 3 окружні інспекторі, а для фаховоі допомоги в окремих місцевостях в переведені цих або інчих освітових заходів потрібно не менш 8- ми інспекторів.
Відділ преси.
Мае завданням інформувати польську пресу о всіх роботах Міністерства і способах переведення нацьонально-персональноі автономіі, а також слідити за всіма потребами польськоі людности на Украіні, а також стежити за Національними відносинами і спокійним спілжиттям народів, оскільки ці потреби і відносини уявлюються з інформацій, як польськоі преси, так і преси инших нашій”.
Можливо, комусь знадобиться ця історична розвідка. А для всіх, хто вже має КП, незайвим буде знати, як у 1918 році УНР опікувалася інтересами польської громади.
Пробачте за довгий пост.
Усім хорошого дня!

Дякуючи цьому тексту знайшлась ще така стаття: http://umoloda.kiev.ua/number/0/2006/109426/


Поділитись:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *