Подача на КП неповнолітній дитині.

Питання, що часто задаютьс я в нашій групі (https://www.facebook.com/groups/infoKP/), тому роблю окрему статтю. Те що знаю, те що перевірено.

Але насамперед про термін “малолітній”. В законах постійно пишеться “małoletni” і вже були випадки коли хтось перекручував і казав – малолітній це до 16 а не до 18 а то й до 13. Не треба вигадувати. Існує цивільний кодекс (цитата буде з артикулу 10), який чітко описує коли малолітній стає повнолітнім. Це лише два випадки:

  • йому/їй виповнилось 18 років
  • він/вона взяли шлюб. (Взяв шлюб і розлучився – все-одно вже є повнолітнім, повноліття після розлучення не втрачається)

Art. 10.

§ 1. Pełnoletnim jest, kto ukończył lat osiemnaście.
§ 2. Przez zawarcie małżeństwa małoletni uzyskuje pełnoletność. Nie traci jej
w razie unieważnienia małżeństwa.

Тому в усіх законах “малолітній” – особа до 18 років (ну про шлюб не будемо думати, хоча і таке можливо). Далі основні питання які задають по дітях


Чи може дитина податись до 18 років сама на КП?

Дитина до 18 років не може ніяк податись на КП крім одного варіанту – якщо у когось з батьків є КП (або сталий побит, отриманий на підставі КП).  На рахунок Сталого побиту – підходить лише тоді, якщо він отриманий на підставі КП. Часто пробують про це сперечатись, навіть консул комусь відповів що не можна, але є Закон і рекомендую при такій відмові попросити Консула подивитись уважно закон про Карту Поляка, а саме Артикул 16.

Перший пункт (перекладати не буду, хто подається на КП має знати польску щоб зрозуміти суть):

Art. 16. 1. Małoletniemu przyznaje się Kartę Polaka na wniosek rodziców, gdy:
1) oboje rodzice posiadają Kartę Polaka;
2) jeden z rodziców posiada Kartę Polaka – za zgodą drugiego z rodziców wyrażoną
w oświadczeniu złożonym przed konsulem, a w przypadku, o którym mowa w
art. 12 ust. 4 – wojewodą, chyba że drugiemu z rodziców nie przysługuje władza
rodzicielska.


Чи можна подати на КП дитині якщо замінена у тата чи мами КП на побит сталий?

Пункт 4 цього ж артикулу

4. Jeżeli rodzic małoletniego posiadał Kartę Polaka, ale utraciła ona ważność z
powodu uzyskania pozwolenia na pobyt stały, przepis ust. 1 stosuje się tak, jakby
rodzic posiadał kartę.


Чи можна подати дитині на КП без присутності тата чи мами (по дорученню чи в будь-який інший спосіб)?

Знову звертаємо увагу на пункт 1 артикулу 16 закону про КП. І це підтверджено практикою. НЕ МОЖНА! Обов’язкова присутність другого з батьків бо:

……za zgodą drugiego z rodziców wyrażoną
w oświadczeniu złożonym przed konsulem, a w przypadku, o którym mowa w
art. 12 ust. 4 – wojewodą, chyba że drugiemu z rodziców nie przysługuje władza
rodzicielska.

Тут перекладу про всяк випадок: по Закону – другий з батьків мусить скласти свою згоду прямо перед консулом, виняток один – другий з батьків позбавлений батьківських прав. Крапка.  Іншого не дано.


Що питають в дітей до 18 років при подачі на КП? Що питають при заміні КП по досягненню 18 років.

На це питання однозначно не можна відповісти. На даний момент жодне з консульств крім Львівського не проводить співбесіду на КП для малолітніх. І не проводять співбесіди при заміні карти. Виключення, як вже написав, Львів. За інформацією від людей (4 випадки які знаю) для малолітнього з 16 до 18 років була співбесіда. І два випадки при заміні карти консул також розпитував при заміні що знає людина що обмінює карту.

Хоча карти видали всім, але про досягнення 18-річчя один з випадків акцентую увагу. Консул при заміні після 18 років (строк був критичний) дав підписати документ і карту було виготовлено, але сказав що карту віддасть якщо ця дитина за 3 місяці довчить історію. І так і було. При видачі карти консул окремо з дитиною (хоча яка це вже дитина в 18 років) провів міні-співбесіду і лише тоді видав карту.

Я так розумію що по Закону не видати карту консул не може, хоча в Законі ніде не написано що співбесіди нема при обміні карти.

Другій дитині (прийшли що час ще був до критичного на подачу) відправив – сказав вчити. От такий Львів.

В інших консульствах нічого такого не відбувається, хоча Київ обіцяли при заміні карти ввести співбесіду – поки (станом на 21 листопада 2018 року) цього не роблять.

ПРОХАННЯ ДО ЛЬВОВА! Якщо раптом Ви подавали на дитину і щось змінилось (чи дитина міняла карту і перестали проводити співбесіду) напишіть мені про це через пункт контактів. І напишіть в якого з консулів були? Співбесіди в дітей і при заміні всі що були проводив повнуватий мужчина, прізвище здається Боханек. 


Розкажіть як подати на заміну карти по досягненню 18 років? Коли це робити і коли крайній строк?

По закону про Карту Поляка, подати на заміну карти треба в перші 9 місяців з досягнення повноліття. Якщо мине 9 місяців – карта буде діяти до 19 років і просто втратить дитина Карту. 9 місяців +1  день – ніхто вньосек не прийме. Раніше дня народження податись не можна також.

Запис на заміну карти потрібен не у всіх консульствах.

 


Які документи треба для подачі на дитину? Чи можна подати на дитину без закордонного паспорта?

Спочатку про закордонний паспорт. Так, можна і на дитину подати, і навіть на дорослого без закордонного паспорта. Але тут головне – правильно написати прізвище і ім’я, як буде воно звучати в закордонному паспорті. Для цього скористайтесь на сайті міграційної служби правильною транслітерацією https://dmsu.gov.ua/services/transliteration.html А у вньосек просто впишете дані або українського паспорта або свідоцтва про народження.

З документів – треба заповнити вньосек на дитину (як заповнювати вньосек: http://roma.in.ua/2017/12/04/wniosek-yak-jogo-pravylno-zapovnyty-ofitsijna-instruktsiya/), документ що підтверджує особу дитини, свідоцтво про народження (щоб підтвердити що це саме батьки прийшли) і фотографія. Фото (як на візу). Фото треба незалежно від віку. Якщо є то ще закордонний паспорт дитини.

Далі з потрібних документів. Вам потрібно показати що Ви маєте право подаватись саме в цьому консульстві, довести що Ви – батьки і що один з Вас має карту Поляка. Писали люди що ще одного разу попросили свідоцтво про одруження (але в інших випадках не просили ні у кого та і в вимогах його ніде нема), але про всяк випадок візьміть.

Тому беріть з собою якщо є – закордонні паспорти, обов”язково український паспорт або ІД карту (у випадку ІД карти треба брати ще папірець що показує місце прописки). Здається все.

Жодних нотаріальних доручень, жодних перекладів документів на подачу не треба.

ОБОВ’ЯЗКОВО зробіть копії кожного документу (крім вньоску), по одній копії на кожну дитину!


Чи треба брати з собою дитину коли подавати вньосек на неї?

Щодо практично перевіреного  чи брати дитину до 13 років то є точна інформація про Львів, Вінницю і Київ. В інших консульствах не скажу точно де можна дитину з собою не брати до 13 років.

  • Львів. Дитину точно можна не брати до 13 років
  • Вінниця – дозволяють без дітей до 13 років також.
  • Київ – дитину треба брати завжди з собою, навіть якщо нема 13 років

інші консульства – додам як буде інформація точна де можна не брати.

Після досягнення 13-річчя у всіх консульствах треба брати дитину 100%

Чому поділ до 13 років? З 13  років дитина у Польщі вважається як така що має обмежене право до правних дій а до 13 років взгалі не має права на правові дії. (Кодекс цивільний, артикул 11, 12 і 15).

Art. 11. Pełną zdolność do czynności prawnych nabywa się z chwilą
uzyskania pełnoletności.

 

Art. 12. Nie mają zdolności do czynności prawnych osoby, które nie
ukończyły lat trzynastu, oraz osoby ubezwłasnowolnione całkowicie

 

Art. 15. Ograniczoną zdolność do czynności prawnych mają małoletni, którzy
ukończyli lat trzynaście, oraz osoby ubezwłasnowolnione częściowo.

 

 

 

 

Поділитись:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *