Отримання витягів та свідоцтв у відділах ДРАЦС

Для початку пару слів. Інформація нижче – передрук тексту від Donan Coyle з нашої групи у фейсбук
Чому заговорили про витяги? Справа в тому що в 2017-2018 роках було викрито в Україні кілька контор “ділків” які продавали підробні свідоцтва про народження радянського зразка. І тому консули просять зараз дуже часто підтвердити свідоцтво витягом. Страшного нічого нема, але і витяги також почали зараз підробляти (їх простіше підробити ніж свідоцтво). Так навіщо консулу цей витяг?

Основне, витяг має свій номер, і консульство робить запити в РАЦС на справжність цього витягу, і за інформацією від Львівського РАЦС дуже багато витягів є підробними (видавався витяг де національність – прочерк, а в консульство під цим же номером приносили витяг з національністю “поляк”)
Але за витягами відправляють не всіх. В основному за витягом відправляють тих, в кого по предках віднайдено лише свідоцтво про народження когось одного де вказано “поляк”. Якщо ж людина приносить свідоцтво, має додатково ще щось (або свідоцтва інших предків, або військовий квиток чи виписку з архіву, то сенсу робити ці витяги нема). 
Тому, якщо йдете на співбесіду, я б рекомендував зробити витяг, а якщо предок по якому подаєтесь живий, то краще щоб він пішов і взяв повний витяг.
Забігаючи наперед додам інформацію – консули не признають змін національності через суд, якщо така зміна була, тоді в повному витязі про це буде вказано, тому консули більше полюбляють повні витяги.
І знову ж таки – якщо консул просить від Вас повний витяг на померлу людину (і таке буває) – пробуйте пояснити відразу що ВИ не зможете взяти такий витяг, бо його дають лише на запит того хто просить його, а ця людина вже не живе. 
Ну і нижче текст від Donan Coyle

 1. Загальна інформація

При реєстрації актів цивільного стану у радянський час в документах зазначалась національність. Відповідно підтвердити її можна за допомогою свідоцтв (ориґінальних або повторно виданих) або ж витягів з актових записів. Для наглядності — приклади запитів щодо свідоцтв

Це зображення має порожній атрибут alt; ім'я файлу image-1024x371.png

та витягів

Витяги можна отримати у будь-якому відділі ДРАЦС держави, не лише за місцем складання акту. Це можливо завдяки тому, що свого часу актові записи було проіндексовано на місцях та внесено до централізованого Єдиного державного електронного реєстру. Особисто бачив людей з Криму та Луганська, які приходили за витягами. Згідно закону витяг видається протягом дня. Проте деякі види витягів потребують підтверджень у місцевих відділах РАЦС — і в таких випадках повторного походу до установи не уникнути, справа займає кілька днів. Витяг видається за заявою певного кола осіб (заявник, батьки, опікуни, спадкоємці і т. п. в залежності від типу витягу). При цьому далеко не всім заявникам можна надати повний витяг. Витяги надаються не на спеціалізованих бланках, а друкуються на місці на принтері. Папір формату A4. Якщо сторінок кілька — витяг зшивається. Витяг підприсує інспектор та йде в кабінет до начальника проставити печатку.

2. Витяги

a. Скорочений витяг запису про народження

За витяг належить сплатити державне мито в розмірі 73 грн (станом на листопад 2018 р.), взяти з собою квитанцію про оплату, ксерокопії документів та заповнити на місці заяву. Можна скористатись сервісами онлайн-будинку юстиції https://online.minjust.gov.ua проте на практиці сервіс не звільнить від необхідності походу до установи. У відділі РАЦС можуть запропонувати сплатити 51 грн. За послуги заповнення заяви своїми силами – в такому разі заяву заповнюють за вас та нададуть її на підпис. Актуальну квитанцію для оплати можна взяти у відділі РАЦС. Витяг з актового запису про народження в загальному випадку можуть отримати діти та внуки особи, щодо якої складено актовий запис. Але лише скорочений. Приклад такого витягу:


b. Повний витяг запису про народження

Видача повного витяга вартує стільки ж, як і скороченого. Такий витяг може бути виданий лише особі, щодо якої він складений. Приклад витягу.

c. Витяг з актового запису про одруження

Прикладу такого витягу при собі не маю, але відомості про національність там присутні. Вартість витягу стандартна. Якщо шлюб розірвано внаслідок розлучення, то видається витяг про підтвердження дошлюбного прізвища матері, проте відомостей про національність такий витяг не містить.

3. Свідоцтва

У відділах ДРАЦС можна повторно отримати свідоцтва у зв’язку з втратою ориґіналу (принаймні, достатньо зазначити таку причину у заяві). Вартість послуг з видачі свідоцтва складе 0,51 грн. Реквізити та призначення платежу будуть іншими, ніж для витягів. Строк виготовлення — кілька днів.


Свідоцтва видаються на сучасник бланках. Відповідно, графи “національність” не містять.

Наводжу лише для прикладу вигляд свідоцтва про народження, виданого повторно. Приклади свідоцтв про шлюб чи смерть не наводжу — графа “національність” там також відсутня. Якщо особи, щодо якої складено актовий запис, не має в живих, то на неї можна отримати лише свідоцтво про смерть. Свідоцтво про народження не видається — лише витяг.

Поділитись:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *